Samsung’un 2024 Model Neo QLED, OLED ve Lifestyle TV’leri, TÜV Rheinland’dan “Düşük Karbon” Sertifikası Aldı

Samsung’un 2024 serisindeki sekiz modelinin önceki modellerine kıyasla daha az karbon ayak izine sahip olduğu onaylandı ve böylelikle markanın sertifikalı ürün portföyü genişledi. Samsung Electronics, 2024 yılında 60’tan fazla model için “Ürün Karbon Ayak İzi” ve “Düşük Karbon” sertifikaları almayı hedefliyor.

  Samsung Electronics, 2024 model Neo QLED 4K ve 8K, OLED ve The Frame serilerindeki sekiz ürünün, uluslararası ve bağımsız üçüncü taraf test, denetim ve belgelendirme kuruluşu TÜV Rheinland’dan “Düşük Karbon” (Product Carbon Reduction) sertifikası aldığını duyurdu. Sertifikalar, bu ürünlerin bir önceki yılın modeline kıyasla daha düşük karbon ayak izine sahip olduğunu gösteriyor ve şirketin karbon emisyonlarını yıldan yıla azaltma çabalarını kanıtlıyor.

Samsung Electronics Görsel Ekran İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yongjae Kim, sertifikalarla ilgili olarak, ‘‘Dünyanın lider TV üreticisi olarak hem TV özelliklerini yeniden tanımlayan hem de sürdürülebilirlik çabalarını ileri taşıyan ürünler yaratma sorumluluğu taşıyoruz” dedi. 

Samsung Electronics’i tebrik eden TÜV Rheinland Elektrik İş Birimi Global Başkan Yardımcısı Frank Holzmann ise şunları belirtti: “Düşük Karbon sertifikasının verilmesi, Samsung’un çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığını, karbon emisyonlarını azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadeledeki fiili uygulama çabalarını onaylıyor. Markanın itibarını ve müşteri güvenini artıracak olan bu sertifikalar, Samsung’un global elektronik pazarındaki liderlik konumunu daha da sağlamlaştıracak.”

TÜV Rheinland, Samsung’un TV ürünlerinin üretim, nakliye, kullanım ve imha edilme aşamalarını kapsayan tüm yaşam döngüsü boyunca ortaya çıkan sera gazı emisyonlarını “baştan sona” yaklaşımıyla değerlendirdi. Bu değerlendirme, ISO 14067 ve ISO 14064-4 gibi dünyaca kabul görmüş standartların yanı sıra TÜV Rheinland’ın kendi geliştirdiği 2 PfG Q2880/09.23 standardına da uygun olarak gerçekleştirildi. Değerlendirme sonucunda sekiz TV ürün serisinin tamamının TÜV Rheinland tarafından belirlenen karbon azaltma standardı gerekliliklerini karşıladığı doğrulandı ve onaylandı. Sertifikalandırılan ürünler arasında Neo QLED 8K serisinden 2 model, Neo QLED 4K serisinden 3 model, OLED serisinden 2 model  ve The Frame serisinden 1 model yer aldı.

Ürün sertifikasyonuna ek olarak Samsung’un Görsel Ekran İş birimi, TÜV Rheinland’dan ekran ve tüketici elektroniği sektörünün ilk “Ürün Karbon Ayak İzi Hesaplama Yöntemi” sertifikasını da aldı. Sera gazı emisyonlarını hesaplamak, şeffaf ve tekrarlanabilir sonuçlar sağlamak için yönetmeliklere ve öngörülen uygulama kılavuzlarına uygun olarak toplanan ve analiz edilen veriler sonucunda verilen bu sertifika, bir ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca neden olduğu sera gazı emisyonlarını ölçüyor ve yönetiyor.

Ürünlerinin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Samsung, 2024’te tanıtılmaya başlanan soundbarlar da dahil olmak üzere 60’tan fazla ürünü için TÜV Rheinland’ın “Ürün Karbon Ayak İzi” ve “Düşük Karbon” sertifikalarını almayı hedefliyor. Bu sekiz ürün serisinin elde ettiği karbon azaltma sonuçları ve analiz raporları sayesinde Samsung, yeni nesil karbondan arındırılmış TV’lerin geliştirilmesi ve tasarlanması konusunda daha fazla güven kazandı ve net bir yol haritasına sahip oldu.

Bu sertifikaların hak edilmesi, Samsung’un önceki onaylı sürdürülebilirlik çabalarının devamı niteliğinde. Samsung, Neo QLED 4K modeli ve daha yüksek çözünürlüklü TV’leri için 2021 yılında Carbon Trust’tan ilk “Düşük Karbon” sertifikasını aldı. 2022’de 11 TV modeli, beş monitör ve tabela ürünleri “Düşük Karbon” sertifikası alan şirketin 2023 yılında sunduğu 24 model ise Carbon Trust ve TÜV Rheinland tarafından onaylandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir