Prigojin’in düşen uçağında kimler vardı?

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin’in dün başkent Moskova yakınlarında düşen uçakta bulunan ve hayatını kaybeden 10 kişinin arasında olduğu açıklandı. Rusya federal hava taşımacılık kurumu Rosaviatsiya’ya göre, üç kişilik mürettebatın dışında uçakta şu 7 isim vardı: Sergey Propustin, Yevgeniy Makaryan, Aleksandr Totmin, Valeriy Çekalov, Dmitriy Utkin, Nikolay Matuseev ve Yevgeniy Prigojin.

Peki, Prigojin’in dışındaki yolcular hakkında ne biliniyor?

DMİTRİY UTKİN

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, düşen uçaktaki tek Wagner yetkilisi Prigojin değildi. Rus paralı asker grubunun kurucularından olduğu ifade edilen Utkin’in Wagner içinde hangi rolü üstlendiği konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Paralı asker grubu, Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’in favori müzisyeni Wagner’in ismini taşırken, Bellingcat araştırmacı gazetecilik platformu, 2020 yılında Dmitriy Utkin’in Nazi dönemi ve Nazi tarihine karşı ‘takıntılı bir hayranlık duyduğunu’ yazmıştı.

Utkin’le ilgili basına yansıyan diğer haberlerde de Utkin’in vücudunda ‘gamalı haç, Nazi sembolü kartal ve SS işareti de dahil pek çok Nazi dövmesi olduğu’ bilgisi paylaşılmıştı.

1970 yılında doğan Utkin, Rusya’nın GRU askeri istihbarat servisinde çalışıyordu ve hem Çeçen savaşlarında hem de Suriye’de görev yapmıştı. Utkin, ayrıca diğer Wagner mensuplarıyla birlikte, Rusya’nın 2014 yılından bu yana Ukrayna topraklarında başlattığı operasyonlara katılmıştı. Hizmetleri dolayısıyla Kremlin’den ödüller aldığı da biliniyordu.

Utkin, 2000’li yılların başlarında GRU’nun Estonya sınırındaki İkinci Spetsnaz Askeri Birliği’nde 10 yıl kadar komutanlık yapmış, ardından ordudan emekli olmuştu. Eski eşi ise Utkin’in ‘savaş alanındaki hayatı özlediğini’ anlatmıştı. Kamuoyu önünde nadiren görülen Utkin, en son temmuz ayında Prigojin’in paylaştığı bir videoda görülmüştü. Prigojin burada ‘silahlı isyan’ teşebbüsünün ardından Belarus’a giden savaşçılara hitap ediyordu.

Prigojin, Utkin’i tanıtmış, bu, Utkin’in paralı askerlere hitap ederken ilk görüntülenmesi olmuştu. Utkin, bu videoda, “Bu, son değil, dünyadaki en büyük işin bir başlangıcı sadece – ki bu çok kısa süre içinde devam edecej. Cehenneme hoş geldiniz” demişti.

VALERİY ÇEKALOV

Dün düşen Embraer uçağının içinde bulunan kişilerden biri de 2000’li yıllardan bu yana Prigojin’le birlikte çalıştığı söylenen Valeriy Yevgenyeviç Çekalov’du. Prigojin’in şirketlerinde üst düzey görevlerde bulunan iş insanı, temmuz ayında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yaptırıma tabi tutulmuştu. Çekalov’a Prigojin’le olan bağları ve Rusya’ya mühimmat sevkiyatında rol alması sebebiyle yaptırım uygulanmıştı.

YEVGENİY MAKARYAN

Yevgeniy Makaryan’ın da 2016 yılında Wagner paralı asker grubuna katıldığı ve Prigojin’in koruması olduğu iddia ediliyor. Buna göre, “Dossier Center” araştırma platformunun paylaştığı bilgiler, Makaryan’ın Mart 2016’da Wagner’e katıldığına işaret ediyor. Makaryan, Ocak 2017’de Khasham yakınlarındaki çatışma sırasında ABD uçaklarının ateşine maruz kalan Suriye’deki 4’üncü Wagner saldırı müfrezesinin bir parçasıydı.

ALEKSANDR TOTMİN

The Washington Examiner’a göre, Totmin de bir Wagner savaşçısıydı ve Prigojin’in korumalarından biri olduğu tahmin ediliyordu. Sudan’da savaştığı ileri sürülen Myrotvorets’in de bir mensubu olan Totmin’in çağrı kodu Almanca’da ‘ölü’ anlamına gelen ‘Tot’ idi.

SERGEY PROPUSTİN

44 yaşındaki Propustin, BRIEF’e göre, Mart 2015’ten bu yana Wagner savaşçısıydı ve “Kedr” takma adını kullanıyordu. Signal ise Propustin’in Myrotvorets mensubu olduğunu aktardı.

NİKOLAY MATUSEEV

Matuseev, resmi Wagner listesinde yer almıyordu. Fakat BRIEF aynı isimli bir erkeğin Ocak 2017’de Wagner’e katıldığını ve Suriye’de Makaryan’la aynı birimde olduğunu yazdı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir