CANLI BLOG | Saldırılar sürerken 33 yardım kamyonu daha Refah’tan geçti; İsrail ordusu Lübnan ve Suriye’deki hedefleri vurdu

T24 Dış Haberler

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hizbullah hedeflerini ve Suriye’yi vurdu. IDF’nin X hesabından yapılan açıklamalarda, İsrail güçlerinin Hizbullah hedeflerini vurduğu, bunların arasında “terörizmi yönlendiren altyapılar ve örgütün askeri altyapılarının” da bulunduğu; bir savaş uçağının da Suriye topraklarındaki fırlatma rampalarına saldırdığı kaydedildi.

Pazar günü Refah Sınıf Kapısı’ndan 33 yardım kamyonunun daha geçişine izin verildi. Bu, çatışmaların başlamasından bu yana bir günde geçiş yapan en fazla yardım kamyonu sayısı olarak kaydedildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Joe Biden’ın Pazar sabahı Benjamin Netanyahu ile telefonda görüştüğü belirtildi. Biden ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile de görüştü. 

Save the Children Pazar günü yaptığı açıklamada, Gazze’de son üç haftada öldürülen çocuk sayısının 2019’dan bu yana savaş bölgelerinde öldürülen yıllık çocuk sayısını aştığını belirtti. Açıklamada, “Gazze’de kayıp olduğu bildirilen bin çocuğun daha enkaz altında olduğu varsayılırsa, ölü sayısının çok daha yüksek olması muhtemeldir” denildi.

İşte savaşın 24. gününden dakika dakika öne çıkanlar…*

08.00 | On binlerce kişi tuzlu ve kirli su içiyor

İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait bir belge Gazze’de on binlerce insanın tuzlu ve kirli su içtiğine dair ayrıntılar içeriyor.

Haaretz’in haberine göre Dışişleri Bakanlığı, Gazze’de yaklaşık 52,000 hamile kadının ve altı aylıktan küçük 30,000’den fazla bebeğin tuzlu ya da kirli su içmeye zorlandığını tespit etti.

İsrail, su pompalarını çalıştırmak ve sudan tuzu uzaklaştırmak için gereken elektrik ve yakıt da dahil olmak üzere Gazze halkının suya erişimi için gereken hayati hizmetleri kesti.

Sağlık çalışanları, su kıtlığının susuzluğa ve kolera gibi bulaşıcı hastalık tehdidine neden olduğu uyarısında bulundu.

06.31 | 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 35 gazeteci öldürüldü

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden gazeteci sayısının 35 olduğu duyuruldu.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi, Telegram sayfasından yaptığı açıklamada, Gazze’ye yönelik İsrail saldırıları sonucu 35 gazetecinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Açıklamada, ölen 35 gazetecinin isimlerinin yer aldığı liste yayımlandı.

03.04 | Gazze’nin kuzey kesimindeki bazı bölgelerde internet erişimi kesildi

Filistin telekomünikasyon şirketi Jawwal’in Gazze Şubesi, kentin kuzey kesimindeki bazı bölgelerde internet erişimi ve iletişimin kesildiğini duyurdu.

Jawwal’in Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamada, Şeyh Rıdvan bölgesindeki ana jeneratörün arızalanması sonucu internet erişimi ve iletişimde kesinti yaşandığı kaydedildi.

Arızanın giderilmesine yönelik çalışmalarının aralıksız devam ettiği belirtilen açıklamada, saldırıların başladığı günden itibaren internet erişimi, sabit hatlar ve mobil cihazlardaki iletişimde sık sık kesintiler meydana geldiği hatırlatıldı.

02.56 | Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, İsrail’in düzenlediği saldırılar nedeniyle hasar gördü

Hastane Müdürü Dr. Subhi Sekkik, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin, çevresini defalarca hedef almasından dolayı hastanede ciddi hasar meydana geldiğini bildirdi.

Gazze’deki kanser hastalarına yönelik tek hastanenin Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi olduğunu kaydeden Sekkik, hastanenin korunması ve İsrail saldırılarının durdurulması için Türkiye’den yardım istedi.

01.48 | RSF’ye göre Lübnan-İsrail sınırında kameramanın öldüğü olayda kasıtlı saldırı yapıldı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Lübnan-İsrail sınırında Reuters kameramanı İssam Abdullah’ın öldüğü olaya ilişkin balistik analizin, İsrail yönünden kasıtlı saldırı yapıldığını ortaya koyduğunu duyurdu. RSF, Lübnan-İsrail sınırında 13 Ekim’de gazetecilere yönelik saldırıda hayatını kaybeden Reuters kameramanı Abdullah’ın ölümüyle ilgili yürüttüğü soruşturmaya ilişkin ilk bulguları sitesinde paylaştı. RSF’den yapılan açıklamada, saldırı günü saat 18.00 sularında aralarında Abdullah’ın da olduğu 7 gazetecinin bulunduğu bölgeye yaklaşık 30 saniye aralıkla 2 saldırı gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada, ilk saldırıda Abdullah’ın hayatını kaybettiği ve başka bir muhabirin yaralandığı, 2. saldırıda ise El Cezire’ye ait bir aracın patladığı ve birçok gazetecinin yaralandığı belirtildi. RSF tarafından yapılan balistik analizin, söz konusu atışların gazeteci grubu ve araçlarının hedef alındığı bölgenin doğusundan, İsrail sınırı yönünden geldiğini ortaya koyduğu aktarılan açıklamada, “Bu kadar kısa sürede (30 saniyeden biraz fazla) aynı noktaya aynı yönden gelen iki saldırı olması kasti hedefleme olduğunu açıkça gösteriyor.” ifadesine yer verildi.

01.17 | İsrail ordusu, Hamas’ın elindeki esir sayısını 239 olarak güncelledi

İsrail ordusu, Gazze’de Hamas’ın elindeki esir sayısının 239 olduğunu açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, Hamas’ın elindeki esirlerin sayısına ilişkin güncel bilgileri paylaştı.

Gazze’de “alıkonulan” 239 kişinin bulunduğunu ve ailelerine bilgi verdiklerini kaydeden Hagari, bunlar arasında yabancı işçilerin de olduğunu belirtti.

00.52 | Gazze’de yakıt sıkıntısı nedeniyle eşek arabaları ulaşımda sıkça kullanılmaya başlandı

Gazze Şeridi’nde yakıt sıkıntısı nedeniyle ulaşım araçları çalışamıyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun saldırıları sürerken yakıt bulunamaması nedeniyle araçlar büyük ölçüde yollardan çekildi, ulaşım için eşek arabaları kullanılmaya başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir