Binance ve Bu 9 Borsaya Play Store’dan da Engel Geldi!

Önemli bir gelişme olarak Google, Apple’ın benzer bir hamlesini yansıtarak, Hindistan’daki Play Store’undan birkaç offshore kripto para borsasını kaldırmak için harekete geçti. Binance, KuCoin, Bitget, Huobi, OKX, Gate.io ve MEXC, Hindistan Maliye Bakanlığı Finansal İstihbarat Birimi’nin (FIU) yaptığı bir bildirimin ardından etkilenen platformlar arasında yer alıyor. Hükümetin bu borsalara yönelik baskısı, ülke içindeki yasa dışı operasyon iddialarına dayanıyor.

Google Play Store, Hindistan’da Binance ve bunları kaldırdı

Google’ın önde gelen offshore kripto para borsalarını Hindistan’daki Play Store’dan çıkarma kararı, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Apple’ın bu platformları App Store’dan da kaldıran benzer bir hamlesinin ardından geldi. Etkilenen borsalar arasında Binance, KuCoin, Bitget, Huobi, OKX, Gate.io ve MEXC gibi endüstri devleri yer alıyor. Bu eylem, Mali İstihbarat Birimi tarafından bu borsaların Hindistan’da yasa dışı olarak faaliyet gösterdiğini iddia eden bir bildirimin ardından geldi. 28 Aralık 2023’te Hindistan Maliye Bakanlığı Finansal İstihbarat Birimi, Binance, Huobi, Kraken, Gate.io, KuCoin, Bitstamp, MEXC Global, Bittrex ve Bitfinex dahil olmak üzere çeşitli kripto para borsalarına bir bildirim yayınladı. Bildirimde Hindistan’daki iddia edilen yasa dışı operasyonlar vurgulandı.

Mali İstihbarat Birimi, Hintli kullanıcılara hizmet veren herhangi bir borsanın “raporlayan kuruluş” olarak kaydolması ve gelir vergisi departmanına beyanda bulunması gerektiğinde ısrar etti. Bakanlığa, uyumsuzluk nedeniyle bu borsaların web sitelerinin engellenmesi çağrısında bulunuldu. Play Store engellemesine rağmen, bu borsalar, uygulamaları yüklü olan mevcut kullanıcılar ve bunlara web üzerinden erişen kullanıcılar için erişilebilir olmaya devam ediyor. Mali İstihbarat Birimi’nin bildirimi, kripto para borsaları üzerindeki düzenleyici baskının altını çizdi ve hükümetin yasal gerekliliklere uyumu zorunlu kılma niyetinin sinyalini verdi.

Kripto para borsaları, Hindistan’daki düzenleyici duruma yanıt veriyor

Düzenleyici zorluklara yanıt olarak Binance’in Asya odaklı X kolu, Hindistan’daki uygulama engellemesinin ardından, platformundaki kullanıcılara Hintli kullanıcıların hesaplarının ve fonlarının güvenliği konusunda güvence verdi. Bu hamle, Apple’ın daha önce aynı borsaları listeden çıkarmasını takip ediyor ve bu da sektörün düzenleyici kurumlar tarafından giderek daha fazla incelendiğini gösteriyor.

Hindistan’ın yakın zamanda uyguladığı %30 kripto vergisi ve her kripto ticaretinde %1 vergi indirimi, kripto borsa hacimlerinde düşüşe yol açtı. Bu durum Hintli kullanıcıları yüksek vergi oranlarından kaçınmak için dövizleri keşfetmeye yöneltti. Hükümetin offshore borsalara karşı eylemleri, bu tür uygulamaları engellemeyi ve kripto para birimi operasyonlarını Hindistan düzenlemelerinin kapsamına getirmeyi amaçlıyor. Ocak 2022-2023’te Parlamentonun bütçe oturumunda sunulan Finans Tasarısı, vergi düzenlemelerini değiştirerek kripto para birimi varlıkları ve transferleri için %30 vergi uygularken aynı zamanda tüccarlara katı kurallar dayatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir