Yunanistan’da Bakan istifası ardından Başbakan’dan özür

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinin tarihine “en ölümcül tren kazası” olarak geçen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının ardından özür diledi.

Miçotakis, “Başbakan olarak herkese, özellikle de hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir özür borçluyum” dedi.

“Hükümet yanlışlarını cesurca kabul etmeli”

Tren kazasının ardından Facebook hesabından bir açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Başbakan olarak herkesten, özellikle de hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir özür borçluyum. 2023 yılında iki trenin aynı hatta birbirlerine doğru ilerlemesi ve kimsenin bunu fark etmemesi kabul edilemez. İnsan hatasının arkasına saklanamayız. Hükümetin, yanlışlarını cesurca kabul ederek kurbanların ailelerinin yanında yer alması gerekiyor” diye yazdı.

Yunanistan’ın da önü seçim

Türkiye gibi Yunanistan’ın da ana gündem maddesi yaklaşmakta olan seçimler. Ülkesinin seçim atmosferine girdiği günlerde Miçotakis, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden yardım alacaklarını ve ülkedeki tren altyapısını modernize edeceklerini duyurdu.

Protestolar sürüyor

Tren kazasının ardından pek çok şehirde protestolar sürüyor. Dün (5 Mart) başkent Atina’da binlerce kişi bir araya geldi, polisle eylemciler arasında çatışma çıktı. Bazı eylemciler, çöp kutularını ateşe verdi ve polise molotof kokteyli attı. Daha sonra polisler, protestocularu göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanarak dağıttı.

Yunanistan Emniyet Teşkilatı, protestolara 12 bin kişinin katıldığını açıkladı. Eylemciler, tren kazasında hayatını kaybedenlerin anısına gökyüzüne yüzlerce siyah balon gönderdi. Protestoya katılanların elindeki pankart ise benzerdi: “Kahrolsun katil hükümet!” Yunan basınında yer alan haberlere göre protestolarda yedi polis memuru tutuklandı, beş kişi gözaltında.

Ne olmuştu?

Başkent Atina’dan Selanik’e seyahat eden ve 350 kişiyi taşıyan yolcu treni, 28 Şubat akşamı Larissa kenti yakınlarında bir yük treni ile çarpıştı. Kazada en az 57 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazanın ardından Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa etti. Karamanlis, haksız yere ölen insanların anısına istifasının bir “görev” olduğunu söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Karamanlis, devletin “uzun süredir devam eden” hatalarının sorumluluğunu üstlendiğini vurguladı:

“Bu kadar trajik bir olay yaşandığında, devam etmek ve hiç olmamış gibi davranmak imkânsız. Buna siyasi sorumluluk denir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*