Reuters: İran Cumhurbaşkanı Reisi gelecek haftaya Suriye’ye gidecek

Suriye hükümetine yakın bir yerel kaynak, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin gelecek hafta Şam’a gideceğini ve iç savaşın başlamasından bu yana Suriye’yi ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı olacağını iddia etti.

Reuters’a konuşan Suriye hükümetine yakın üst düzey yerel bir kaynak, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin gelecek hafta Suriye’ye gideceğini söyledi. Kaynak, ‘Suudi Arabistan ile İran arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma ve Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik izolasyon politikasında yumuşamaya gitmesinin bu ziyareti beraberinde getirdiğini’ aktardı.

Suriye’nin hükümete yakın El Vatan gazetesi de konuya ilişkin haberinde, Cumurbaşkanı Reisi’nin Suriye ziyaretinin iki gün süreceğini ve bu bağlamda özellikle ekonomik işbirliği yönünde bir dizi anlaşma imzalanacağını yazdı. 

Nisan ayında Reuters’a konuşan Suriye, İran, İsrail ve Batılı kaynaklar da İran’ın Suriye’ye yapılan deprem yardımlarını silah ve askeri teçhizat sevkiyatını kamufle etmek için kullandığını, İsrail’in son dönemde artan ve ‘kesin istihbarat’a dayanan hava saldırılarının da bu askeri sevkiyatları hedef aldığını iddia etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir