Cumhurbaşkanı Erdoğan anlattı: İşte Akkuyu’nun 60 yıllık hikayesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından gençlere seslenerek, dün Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin nükleer tesis hüviyeti kazanmasına ilişkin açıklamada bulundu. Erdoğan, 60 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüşmesinin hikayesini anlattı. Erdoğan, “Biz 2010 yılında imzaladığımız anlaşma ile bu makûs talihi değiştirdik” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin 100 milyon dolar yüzünden 60 yıl beklediğine de dikkat çekti.

Erdoğan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Sevgili genç kardeşim,

Dün ülkemizin 60 yıllık bir hayalini daha gerçeğe dönüştürmenin gururunu yaşadık. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne nükleer yakıtı getirdik. Böylece santralimiz nükleer tesis hüviyeti kazandı.

Peki neden 60 yıl? Bunun hikâyesini anlatayım sizlere

Türkiye’nin nükleer enerji yolculuğu ilk defa 1956 yılında rahmetli Menderes döneminde başladı. Ancak diğer tüm kalkınma hamleleri gibi bu da 27 Mayıs darbesiyle akamete uğradı.

100 MİLYON DOLAR YÜZÜNDEN İPTAL OLDU

70’li yılların sonunda bir Avrupa ülkesiyle yapılan nükleer santral inşa etme projesi 100 milyon dolar bulunamadığı için maalesef başarılı olamadı.

Merhum Özal’ın samimi çabaları da ne yazık ki hedefine ulaşamadı.

Ülkemiz, bundan dolayı sadece zaman kaybetmedi; milyarlarca dolar enerji faturası ödedi, milyarlarca dolar değerinde bir kaynaktan mahrum bırakıldı. Hepsinden önemlisi, enerji arz güvenliği ve bağımsızlığımız açısından önemli bir fırsat heba edildi.

“MAKUS TALİH 2010’DA DEĞİŞTİ”

İşte biz 2010 yılında imzaladığımız anlaşma ile bu makûs talihi değiştirdik.

Engellemelere ve karalama kampanyalarına rağmen, gelişmiş ülkelerin yıllardır kullandığı yeşil enerji teknolojisini ülkemize kazandırdık.

Akkuyu NGS tam kapasite çalıştığında yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üreterek ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’unu karşılayacak, nükleer enerji alanında nitelikli insan kaynağımızın da yetişmesine vesile olacak.

“SİZ BİZİM UMUDUMUZSUNUZ”

Nükleer santralimizin en büyük faydasını inşallah sizler göreceksiniz.”

Siz bizim göz bebeğimizsiniz, umudumuzsunuz. Sizi seviyoruz, size güveniyoruz, sizi aydınlık yarınlarımızın mimarları olarak görüyoruz.

Türkiye Yüzyılı’nı inşa edene kadar sizin için çalışmaya devam edeceğiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*