Birleşik Krallık sular altında…

Britanya 2024’ün ilk günlerinde sel felaketiyle boğuşuyor.

Yoğun sağanak yağışı sonrası yollar adeta nehir haline geldi. Thames ve Trent de dahil olmak üzere büyük nehirler taşarken, Çevre Ajansı İngiltere’de 600’den fazla sel uyarısı verdi.

Bu hafta, yüzlercesi bir gecede olmak üzere 1.000 mülk sular altında kaldı. Yüzen bar ve gece kulübü görevi gören bir parti teknesi Thames Nehri’nde battı. Derbyshire’daki Sawley köyünde ineklerin selde mahsur kaldığının görülmesi üzerine polis çağırıldı, ancak hayvanlardan dördünün öldüğü belirtildi.

Ayrıca Great Western Demiryolu, Güney, Güney Batı Demiryolu ve Güneydoğu hattındaki trenler bugün su baskını, toprak kayması ve hattaki ağaçlar nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Wiltshire ve Berkshire da dahil olmak üzere bazı okullar sel nedeniyle kapatıldı.

Nottinghamshire İl Meclisi’nde Trent Nehri boyunca artan seviyeler nedeniyle sel riski taşıyan bölgelerdeki sakinlere tahliyeye hazırlanmaları söylendi. Bugün Birleşik Krallık’ta toplam 649 uyarı verildi.

HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİLER GELDİ

Çevre Ajansı’ndan Caroline Douglass şunları söyledi: “Biz her zaman çok fazla yağış alan bir ülkeyiz. Kasım ve aralık aylarında, Babet Fırtınası ve Ciaran Fırtınası’nın ardından, ülke genelinde, özellikle de doğuda zemin inanılmaz derecede doygun hale geldi. Bu haftanın yağışları da bu duruma eklendi, dolayısıyla suyun gidecek hiçbir yeri yok. Bu durum da alışık olmadığımız bir şekilde bölgelerde, gördüğümüzden daha fazla sel ve daha büyük etkilerle karşılaşmamıza neden oldu.”

Ancak yaşananların pek de normal olmadığını ve sel uyarılarının yetersiz olduğunu düşünenler de oldu. Hükümet, aksiyon almakta geç kalmakla suçlandı. Rishi Sunak’ın evleri daha fazla hasardan korumak için daha fazla çalışması ve bir ekip kurması isteniyor.

“BEDELİNİ HALK ÖDÜYOR”

Pat McFadden ve Steve Reed yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi: “Muhafazakarlar sel riskini çok uzun süre görmezden geldiler ve bunun bedelini halkımız ödüyor. Rishi Sunak direksiyon başında uyuyor ve hemen harekete geçmeli, aksi takdirde hayatlara ve geçim kaynaklarına daha fazla zarar verme riskiyle karşı karşıya kalacak.”

Bu arada Liberal Demokratlar Sunak’ın selden etkilenen bölgeleri ziyaret etmesi gerektiğini de söyledi.

“BAŞBAKAN YIKIMI KENDİ GÖZLERİYLE GÖRMELİ”

Partinin konut ve topluluklardan sorumlu sözcüsü Helen Morgan şunları söyledi: “Başbakan bu sellerin neden olduğu yıkımı kendisi görmeli. İnsanların evleri ve iş yerleri yine harabeye döndü. Eğer Rishi Sunak gerçekten bu felaketten etkilenen insanlarla tanışırsa bu konuda bir şeyler yapabilir.”

Sel, bugün trenlerde önemli gecikmelere ve iptallere neden olurken, Great Western Demiryolu gün sonuna kadar büyük aksamalar yaşanabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca heyelan tehlikesi nedeniyle de ulaşımda ciddi aksamalar yaşandı.

Uzmanlar da yoğun yağışların ardından İngiltere’nin bazı bölgelerinde nehir taşkınlarının etkisinin devam edebileceği konusunda uyardı.

Çevre Ajansı’ndan Stefan Laeger şunları söyledi: “Halihazırda çok doymuş olan havzalara düşen şiddetli yerel yağışlar nedeniyle Midlands’in bazı kısımlarında ve İngiltere’nin güney ve doğusunda önemli yüzey suyu ve nehir taşkınları etkileri mümkün.”

Yoğun yağışlrdan sonra bu hafta sonu havanın iyileşmesi bekleniyor; daha sakin, daha soğuk hava koşulları devreye giriyor ve don yaşanabilecek geceler bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir