Altı çeyrek üst üste kâr açıkladı: THY’den 2.7 milyar dolarlık net kar

Global havacılık sektörü, pandemiden bu yana geniş çaplı bir kriz yönetimi sınavı veriyor. Salgının ardından gelen savaş ve global enflasyonist baskıların zorlaştırdığı bu dönemde Türk Hava Yolları, altı çeyrek üst üste kâr açıkladı. Şirketten gelen açıklamada, “Talepteki güçlü toparlanma ve operasyonel çevikliğimiz sayesinde 2022 yılını 2.7 milyar net kâr ile tamamladık” denildi.

THY’nin yaptığı yazılı açıklamada altı çeyrektir gösterilen başarının arkasında geniş uçuş ağı ve pandemi döneminde korunan yüksek nitelikli işgücünün etkisi olduğu ifade edildi.

KARGO GELİRLERİNİN ETKİSİ

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, şirketin 2022 finansal sonuçlarıyla ilgili olarak, “Türk Hava Yolları olarak 90 seneye dayanan tecrübemizle yükseliyoruz. Önümüzdeki her engeli aşmaya devam ediyoruz. Pandemi sonrası elde ettiğimiz başarıda, tüm mesai arkadaşlarımızın emeği ve ekip ruhu var” dedi. Bolat’ın verdiği bilgilere göre THY ortaklığının 2022’de toplam gelirleri 18.4 milyar dolara ulaşarak 2019’daki satışların yüzde 39 üzerine çıktı. Bolat, toplam gelirin yüzde 20’sini oluşturan kargo gelirlerinin de etkili olduğunun altını çizerek, “Kargo gelirleri söz konusu dönemde 2019’a göre yüzde 120 artış gösterdi, 3.7 milyar dolara ulaştı” diye konuştu.

72 MİLYON YOLCU

THY’nin finansal verilerine göre şirket 2022’de 394 uçağıyla iç hatlarda yüzde 85.8, dış hatlarda ise yüzde 80.1 doluluk oranını yakaladı. Toplamda 72 milyon yolcu taşıdı. Akaryakıt hariç birim giderleri 2022’de 2019 yılına göre yüzde 2 azaldı. FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kâr – EBITDAR) ise 5.4 milyar dolar oldu.

Ahmet Bolat

DEPREM BÖLGESİNE 16 BİN TONLUK YARDIM TAŞIDI

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm imkânları seferber ettiklerinin altını çizdi. Bolat’ın verdiği bilgilere göre THY bugüne kadar bölgeye 2 bin 400’ün üzerinde uçuş gerçekleştirdi. 433 bin arama kurtarma ekibi ve 16 bin ton yardım malzemesini bölgeye ulaştırdı. Bolat, “Ayrıca 430 bin vatandaşımızın da bölgeden tahliyesini gerçekleştirdik. Deprem felaketi sonrası yaraları sarmak için elimizi taşın altına koyduk. AFAD’a yaptığımız 2 milyar TL’lik nakdi bağışın yanında, 1000 adet konutun inşası için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla çalışmalara başladık. Depremden etkilenen 1000 aileden birer kişiyi istihdam ederek THY ailesine katacağız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*